KONST / Litografier / Färglitografi 15618414
*
nr 1561 8414
Leopold Fare
(1926-1996), Sverige
Son. Signerad, numrerad 18/50. Färglitografi, bildmått: 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm.
Leopold Fare, född 1926 i Stockholm, död 1996, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 september 2023
kl 20:35:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/9 22:12:27
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Leopold Fare
Leopold Fare, född 1926 i Stockholm, död 1996, svensk målare.
Läs mer om Leopold Fare
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik leopold fare litografi litografier litografiskt blad son svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6349 Färglitografi
3 st, Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Son, ytter..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:57
-
6380 Färglitografi
ankare. Signerad, numrerad ea. Färglitografi, bild..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:16
-
6486 Färglitografi
Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:54
-
6622 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. 6 st, 14,5-18,5-2..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:28
-
6448 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:32
-
6449 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:38
*
Leopold Fare
Leopold Fare, född 1926 i Stockholm, död 1996, svensk målare.
Läs mer om Leopold Fare
nr 1561 8414
Leopold Fare
(1926-1996), Sverige
Son. Signerad, numrerad 18/50. Färglitografi, bildmått: 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm.
Leopold Fare, född 1926 i Stockholm, död 1996, svensk målare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 september 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/9 22:12:27 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Leopold Fare
Leopold Fare, född 1926 i Stockholm, död 1996, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Leopold Fare
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik leopold fare litografi litografier litografiskt blad son svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6349 Färglitografi
3 st, Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Son, ytter..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:57 -
6380 Färglitografi
ankare. Signerad, numrerad ea. Färglitografi, bild..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:16 -
6486 Färglitografi
Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:54
-
6622 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. 6 st, 14,5-18,5-2..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:28 -
6448 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:32 -
6449 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:38



